Naudinga informacija

Turbūt jau niekas neprieštarauja, kad plytelės dėl savo tvirto, ilgaamžio ir mažai priežiūros reikalaujančio paviršiaus yra bene pati praktiškiausia sienų ir grindų danga. Seniau jų panaudojimas buvo gana ribotas, jos buvo klijuojamos tik vonios ir virtuvės patalpose. Tobulėjant technologijoms pavyksta pagaminti vis įdomesnį plytelių paviršių, kuris neretai primena audinį, metalą, tapetą ir pan., vis didėja atspalvių pasirinkimas, todėl atsiveria neribotos galimybės susikurti išskirtinį namų interjerą. Kitos apdailos medžiagos buvo priverstos užleisti savo pozicijas svetainėse, miegamuosiuose, prieškambariuose, terasose… Neliko patalpų, kuriose negalima būtų panaudoti plytelių.

Visame pasaulyje daugėja alergiškų žmonių, tame tarpe labai daug vaikų. Gydytojai siūlo atsisakyti tapetų, kilimų, kurie kaupia dulkes, o patalpas dažnai valyti drėgnu būdu. Ir vėl gi geriausia išeitis būtų rinktis plyteles.

Iš savo patirties žinome, su kokiomis problemomis susiduria mūsų klientai, todėl primygtinai rekomenduojame pirkti plytelių 5-10 % daugiau, nei faktinis plytelėmis klijuojamas plotas. Kodėl?
Paprastai patiriama apie 5% nuostolių, dėl plytelių nepanaudojamų atraižų, nepasisekusio pjaustymo. Jei plyteles patalpose klijuosite įstrižai, atraižų liks šiek tiek daugiau. Kuo didesnė patalpa, tuo atraižų lieka santykinai mažiau.

Dar likusių 5% jums gali prireikti ateityje smulkiems remonto darbams, su kuriais susiduriame tikrai dažniau, nei to norėtume. Pavyzdžiui, net stipriausia plytelė gali suskilti, jei ant jos iš didelio aukščio nukris sunkus kietas daiktas. Taip pat net naujuose butuose dažnai pasitaiko santechnikų palikto broko ir tenka pakeisti keletą plytelių. Nemanykite, kad prireikus visada galėsite nusipirkti tų pačių plytelių dar. Net jei ir pavyks rasti tos pačios kolekcijos plytelių parduotuvėje, jos jau bus kito atspalvio, kito kalibro. Be to, gamintojai, siekdami būti rinkos lyderiais, labai dažnai pakeičia senesnes kolekcijas naujomis.

Plytelių atspalvių ir išmatavimų neatitikimai skirtingose plytelių siuntose
Plytelės gamybos procese smarkiai kinta tiek jos išmatavimai, tiek spalva.  Todėl kiekvieną atskirai gaminamą  plytelių partiją gamintojas žymi specialiu ženklinimu ant pakuotės. Labai svarbu, kad vienoje patalpoje klijuojamos plytelės būtų tos pačios partijos.

Jei pastebėjote, kad plytelių įsigijote per mažai, nedelskite ir kuo greičiau vykite į parduotuvę. Jei pasiseks, pardavėjas parinks Jums plyteles iš tos pačios partijos. Žinoma, įspėkite apie problemą pardavėją ir turėkite su savimi  tuščią plytelių pakuotę.
Pastaba: Antros rūšies plytelių partijos neženklinamos.

Dar vienas be galo svarbus grindinių plytelių parametras – glazūros dilumas, taip vadinamas PEI indeksas.
Niekas neabejoja, kad namų  voniai ir prekybos centrui reikalingos skirtingo glazūros stiprumo plytelės.  Jei norite, kad plytelės Jums tarnautų ne vienerius metus, būtina atsižvelgti į PEI indeksą, kurį mes visada nurodome prekės kortelėje:
PEI 1 galima vaikščioti basomis, ar avalyne minkštu padu, paviršius turi būti labai švarus (miegamasis, vonia)
PEI 2 vaikštoma nedaug ir nebraižančia paviršiaus avalyne, paviršius turi būti švarus (vonia, miegamasis, gyvenamieji kambariai)
PEI 3 vaikštoma su nebraižančia avalyne, ant paviršiaus gali būti šiek tiek purvo (prieškambariai, virtuvės, svetainės)
PEI 4 vaikštoma daug, ant grindų gali būti purvo (virtuvės, nedidelės parduotuvės,viešbučių kambariai)
PEI 5 intencyvus judėjimas visuomeninės paskirties objektuose (prekybos centrai, mokyklų fojė, pramoninės patalpos)

Pastaba: neglazūruotos akmens masės plyteles galima klijuoti bet kokiose patalpose.

Pagal vieningus Europos Sąjungos standartus (Lietuvos standartas LST EN 14411) reikalaujama, kad ne mažiau, kaip 95 %  1 rūšies plytelių atitiktų griežtus  kokybės reikalavimus, o likę 5 %  gali turėti kokybinių defektų.
2 rūšies plytelių kaina yra žymiai mažesnė nei pirmos, bet jei renkatės 2 rūšies plytelės, tai turėtumėte žinoti, kad šios plytelės yra su žemesniais kokybiniais rodikliais, todėl tarp jų gali pasitaikyti nežymių geometrinių matmenų skirtumų, nedidelių glazūros pažeidimų, šiek tiek skirtis atspalviai. Dar prieš klijuodami 2 rūšies plyteles, įsitikinkite, kad visos plytelės dėžutėse yra panašaus atspalvio bei matmenų. Prireikus, suklijuokite taip, kad šie skirtumai būtų mažiausiai pastebimi.  Patartina tarp plytelių palikti kuo didesnes siūles, kurios padės nepastebimai išlyginti plytelių išmatavimų skirtumus.
Informacija apie prekės rūšį pateikiama kiekvienos prekės kortelėje, todėl dėl išvardintų 2 rūšies plytelių trūkumų pretenzijos nepriimamos.

Šiais laikais, pažengus technologijai, kai kurie gamintojai įsigudrino apipjauti plyteles jau po jų degimo proceso. Tokių plytelių išmatavimai yra praktiškai idealūs, todėl jas galima klijuoti net be siūlių. Tačiau šios plytelės yra gerokai brangesnės už paprastu būdu pagamintas plyteles.

Klijuojant paprastas plyteles, reikia išlyginti plytelių dydžio neatitikimus ir lygiai suklijuoti plyteles, todėl būtina palikti tarpus tarp jų. Jei gamintojas nenurodo kitaip, paprastai taikomos šios taisyklės:

Formatas Siūlės plotis (mm)
Sienų plytelės
15х20 сm
20х20 сm
20х25 cm
25х33 cm
didesni formatai
3-4 mm
3-4 mm
3-4 mm
4-6 mm
4-10 mm

Grindų plytelės 20х20 cm
25х25 cm
30х30 cm
40х40 cm
6-8 mm
6-8 mm
6-8 mm
8-10 mm

Klinkerinės
arba plytelės
lūžio vietoms
11,5х24 cm
20х20 cm
24х33 cm
30х30 cm
ne mažiau nei 10 mm
ne mažiau nei 10 mm
ne mažiau nei 10 mm
ne mažiau nei 10 mm

Ten, kur nors retkarčiais oro temperatūra būna žemiau nulio, būtina klijuoti šalčiui atsparias plyteles: glazūruotas, ar neglazūruotas akmens masės plyteles, klinkerį. Šios plytelės gamybos procese yra suslegiamos žymiai stipriau, sumažėja poros, todėl plytelė neįgeria drėgmės. Jei plytelė šalčiui neatspari, joje esantis vanduo šąla į ledą ir sutrupina plytelės glazūrą.
Taip pat būtina pasirinkti šalčiui atsparius klijus, siūlių glaistą.

Dažniausiai pasitaikančios klientų klaidos – neatspariomis šalčiui plytelėmis išklijuotos poilsiui skirtos sodybos, nešildomi pusrūsiai, įstiklinti, bet nepakankamai apšiltinti balkonai. Taip pat netinkami plytelių klijai.

Siekdami tikslesnių plytelių matmenų, dalis gamintojų plyteles apipjauna po jų išdegimo. Nors tokias plyteles galima klijuoti be siūlių, vis tik geresniam vaizdui rekomenduojama  palikti siauras siūles.

Paviršiaus slidumą gamintojai apibūdina naudodami indeksus nuo R9 (slidžiausia klasė) iki R13.

Panaudojimo sričių pavyzdžiai:

R9 grupė: gyvenamųjų namų koridoriams, virtuvėms, vonioms, WC;

R10 grupė: gyvenamųjų namų sandėliams, garažams, mažoms virtuvėms;

R11 grupė:  laiptams, visuomeninėms virtuvėms, sanatorijoms, plovykloms, skalbykloms, dirbtuvėms;

R12 grupė: mėsos paruošimo patalpoms, didelėms virtuvėms, pieninėms;

R13 grupė: naftos perdirbimo gamykloms, aliejaus gamybos patalpoms, raugykloms.

Kad pailgos plytelės būtų kokybiškai suklijuotos ir gražiai atrodytų, reikėtų paisyti gamintojų siūlomų jų išdėstymo rekomendacijų.

Kad išvengtumėte daugkartinio blaškymosi po statybinių medžiagų parduotuves, siūlome iš karto pasitikrinti, kokias priemones plytelių klijavimui turite namie, o ko Jums dar gali pritrūkti.

Padės šis sąrašiukas:

• Plytelių klijai
• Siūlių glaistas
• Giluminis gruntas (paviršiaus nešvarumams surišti)
• Volelis gruntui tepti
• Membrana drėgmei izoliuoti
• Kryžiukai plytelių siūlėms
• Metaliniai/ plastikiniai apdailos profiliai
• Silikonas, hermetikas
• Impregnantas (natūraliam akmeniui ar neglazūruotoms plytelėms)

Jei plyteles klijuosite pats, Jums taip pat prireiks:

• Plytelių pjaustymo mašinos
• Specialių replių plytelėms
• Grąžto plytelių skylėms
• Pjovimo disko
• Gulščiuko
• Ruletės
• Glaistyklės -„šukų“  klijams
• Drėlės ir klijų mikserio
• Guminės trintuvės glaistui
• Kempinės
• Guminio plaktuko
• Pistoleto silikonui
• Darbo pirštinių
• Peiliuko
• Kibiro
• Antkelių
• Kalto